تمام شرایط گرفتن اقامت کاری ترکیه (مدارک اخذ ویزا ۲۰۲۱)

اقامت کاری ترکیه
اقامت کاری ترکیه
مقدمه:
اگر شما هم جزو افرادی هستید که بدنبال مهاجرت و اخذ اقامت کاری ترکیه هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب بدنبال این هستیم تا با توضیح تمام شرایط گرفتن اقامت کاری ترکیه به شما کمک کنیم که بتوانید دید مناسبی نسبت به مشاغل مورد نیاز در ترکیه، شرایط کار و درآمد و انواع مجوز کار در ترکیه داشته باشید.
از آنجاییکه کشور ترکیه از شرایط مطلوب و مناسبی برای دریافت انواع اقامت، از قبیل اقامت کاری، اقامت توریستی و خرید ملک برخوردار است، این کشور را به یکی از گزینه های جذاب برای مهاجرت تبدیل کرده است. همچنین شباهت های فرهنگی و مدل‌های کسب و کار یکی دیگر از مواردی است که ایرانیانی که بدنبال مهاجرت هستند در این سال‌ها ترکیه را بعنوان یکی از مقاصد خود انتخاب کرده اند.

با توجه به موارد بالا ما در این مقاله شما را با شرایط اخذ اقامت کاری ترکیه آشنا خواهیم کرد و به سوالات متداول شما در این روش پاسخ خواهیم داد:

 • اقامت کاری ترکیه چیست؟
 • شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه چگونه است؟
 • مزایای اقامت کاری ترکیه چیست؟
 • انواع روش ها برای اخذ اقامت کاری ترکیه کدامند؟
 • مراحل و مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت کاری در ترکیه چیست؟
مزایای اقامت کاری ترکیه
مزایای اقامت کاری ترکیه

۱. مزایای اقامت کاری ترکیه

خوب است بدانید در حال حاضر اقتصاد کشور ترکیه در رتبه هجدهم جهان قرار دارد. ترکیه بازاری نسبتاً مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاری ها و کسب و کارها بوده و نرخ رشد اقتصادی در سال‌های اخیر، نیروی کار جوان و با استعداد و موقعیت استراتژیک این کشور بین اروپا و آسیا، ترکیه را به عنوان یک منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری تبدیل کرده است. با توجه به همین دلایل و مزایای اقامت کاری ترکیه، مهاجرت کاری به این کشور به طور روز افزونی در حال گسترش است.

شرایط کار کردن در ترکیه

۲. اقامت کاری ترکیه چیست؟

این نوع اقامت برای افرادی که تابعیت کشور دیگری را دارند و متقاضی کار در ترکیه هستند، طراحی شده. باید توجه داشت که برخی از انواع مجوزهای کار با در نظر گرفتن شرایط فعلی افراد خارجی متقاضی در نظر گرفته شده است. از طرفی دیگر دریافت اجازه کار ترکیه برای تمام افرادی که قصد استخدام در ترکیه و یا راه اندازی کسب و کار در این کشور را دارند، الزامی است.

۳. معرفی انواع اقامت کاری در کشور ترکیه

اجازه کار برای مدت زمان مشخص در ترکیه

اگر شما بدنبال مجوز شروع بکار در ترکیه هستید باید بدانید در مرحله مقدماتی، اجازه کار برای یک دوره زمانی مشخص به مدت یک سال به افراد واجد شرایط داده می شود. باید گفت معیارهایی در مراحل اخذ اقامت کاری ترکیه برای مدت زمان مشخص در نظر گرفته شده است. مدت اقامت، توافق نامه کار، تغییرات اقتصادی هنگام کار یا مدت خدمت از جمله این معیارها هستند.

بعد از یک سال کار، درصورت رعایت شرایط توسط افراد،  تمدید اقامت کاری ترکیه می تواند تا دو سال دیگر تمدید شود. البته این درصورتی است که فرد در همان محل قبلی مشغول به ادامه کار شود.

پس از پایان سه سال کار قانونی، اقامت کاری ممکن است حداکثر برای سه سال دیگر تمدید شود تا فرد در همان حرفه و با صلاحدید کارفرما کار کند. 

اقامت ترکیه
اقامت ترکیه

اجازه کار برای مدت نامشخص در ترکیه

در شرایطی ممکن است به افرادی که تابعیت ترکیه را ندارند ولی در آن کشور مشغول بکار قانونی هستند اجازه کار بدون محدودیت داده شود. شرط اصلی این مجوز که به اتباع خارجی داده خواهد شد اقامت حداقل هشت سال به طور قانونی و بدون وقفه افراد در ترکیه است. درصورت عدم اقامت هشت ساله مداوم فرد می‌تواند یک دوره کاری کامل شش ساله را در ترکیه گذرانده باشد.

درصورت داشتن شرایط گفته شده ممکن است بدون در نظر گرفتن وضعیت بازار صنعتی و تحولات تجاری، اجازه کار بدون محدودیت و به مدت نامحدود به فرد متقاضی کار در ترکیه داده شود.

ثبت شرکت در ترکیه

مجوز کار مستقل ترکیه

شاید شما بخواهید بطور مستقل در ترکیه مشغول بکار شوید و بیزینس خود را داشته باشید. بطور مثال شرکت خود را در ترکیه تاسیس کنید که البته می بایست با مراحل ثبت شرکت در ترکیه آشنایی داشته باشید، نگران نباشیددر صورت عدم آشنایی می توانید با کارشناسان ما در شرکت ترک سانا ارتباط برقرار کنید تا شما را در این مسیر همراهی و مشاوره های لازم را دراین خصوص به شما بدهند.

پس متوجه شدیم که اجازه کار مستقل ترکیه به خارجیانی که از طریق خود اشتغالی و به طور مستقل کار می کنند، داده خواهد شد. شرط اصلی این نوع مجوز اقامت قانونی حداقل پنج سال بدون وقفه در ترکیه است. شرط دیگر این است که نوع کار و بیزینس شما تأثیر مثبتی در اشتغال و توسعه اقتصادی کشور ترکیه داشته باشد. در صورت دارا بودت شرایط گفته شده، اقامت برای پنج سال دیگر تمدید خواهد شد.

♦ لازم بذکر است که تمدید اقامت پنج ساله ترکیه شامل حال همسر و فرزندان تحت سرپرستی فرد نیز خواهد بود.

نکته دیگری که می بایست به آن اشاره کنیم این است که، به هر فرد خارجی که صلاحیت خود را برای دریافت مجوز کار مستقل اثبات کند، گواهی درخواست مجوز کار مستقل داده خواهد شد. گواهی درخواست مجوز کار مستقل برای مدت سه ماه از تاریخ صدور آن معتبر است.

موارد خاص برای اخذ اقامت کاری ترکیه

یکی دیگر از مواردی که می تواند به شما برای اخذ اقامت کاری ترکیه کمک کند ازدواج با یک شهروند ترکیه و اقامت در این کشور است. اگر این افراد بدون داشتن هیچ شرط زمانی به طور قانونی در ترکیه اقامت داشته باشند، شرایط اخذ اقامت کاری ترکیه را خواهند داشت و می توانند مستقیما درخواست خود را به وزارتخانه مربوطه برای دریافت اجازه کار خاص یا استثنائی بدهند.

این نکته را درنظر داشته باشید که اگر پیوند زناشویی قبل از سه سال فسخ شود، اجازه کار فرد خارجی باطل خواهد شد.

امکان دریافت اقامت بلندمدت ترکیه از طریق اقامت کاری چگونه است؟

شاید سوالی در ذهن شما به وجود آید که آیا امکان دریافت اقامت بلند مدت درکشور ترکیه از طریق کار وجود دارد یا خیر؟

باید بگوییم بله این امکان وجو دارد. اگر شما هشت سال متوالی به صورت قانونی در کشور ترکیه کار و زندگی کرده باشید، می‌توانید جهت دریافت مجوز کار نامحدود در ترکیه اقدام کنید. این مجوز همانطور که از نام آن پیداست دیگر نیاز به تمدید و تجدید نظر ندارد.

ترجمه رسمی مدارک

۳. چه افرادی می‌توانند اجازه کار ترکیه را دریافت نمایند؟

افرادی که شرایط زیر را دارا باشند می‌توانند اقامت کاری و اجازه کار ترکیه را اخذ نمایند:

 1. افرادی که از یک شرکت ترک پیشنهاد کار و همکاری داشته باشند.
 2. شهروندان غیر ترک و خارجی که کارت اقامت معتبر دارند. بطور مثال افرادی که دارای اقامت توریستی ترکیه و یا ویزای درمان پزشکی یا فعالیت ورزشی (با حداقل ۶ ماه اعتبار) باشند.باید توجه داشت که افرادی که دارای اقامت تحصیلی هستند نمیتوانند درخواست اقامت کاری داشته باشند.

بهترین راه و نحوه اخذ اقامت کاری ترکیه برای افرادی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشند، دریافت اقامت توریستی ترکیه و سپس اقدام به دریافت مجوز کار است.

فرآیند اخذ اقامت کاری چقدر زمان خواهد برد؟

باید گفت معمولاً تمام روند بررسی و دریافت اقامت کاری ترکیه ۹۰ روز زمان خواهد برد.

مجوز کار در ترکیه
مجوز کار در ترکیه

۴. مراحل گرفتن اقامت کاری ترکیه

مراحل گرفتن و اخذ اقامت کاری ترکیه برای شهروندان دیگر کشورها شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارسال آنلاین درخواست مربوطه از سوی متقاضی و کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه و ارسال مدارک لازم. (مدارک ارائه شده توسط متقاضی و کارفرما با هم متفاوت است.)
 2. حداکثر بعد از گذشت ۶ روز از ارسال درخواست آنلاین، تمام مدارک مربوطه می بایست به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال شود.
 3. مدارک ارسالی و درخواست اجازه کار توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (تحت قانون ۴۸۱۷ مجوز کار خارجیان) بررسی خواهد شد.
 4. نتیجه درخواست ارسال شده به دو صورت آنلاین و فرم نوشته شده به اطلاع شما خواهد رسید.
 5. فرد درخواست کننده موظف است ظرف مدت ۳۰ روز پس از تاریخ دریافت مجوز کار، جهت اجازه اقامت به منظور اهداف کاری (اقامت کاری) درخواست خود را ارسال نماید.

۵. چه مدارکی برای اقامت کاری ترکیه لازم است؟

مدارک و نحوه اخذ اقامت کاری ترکیه، به دو قسمت تقسیم می شود که باید از سوی کارفرما و کارمند انجام شوند.

مدارکی که کارفرما باید ارسال کند

 1. تکمیل و ارسال فرم درخواست اجازه کار به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه. (اسکن فرم و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست)
 2. تکمیل و ارسال فرم صورتحساب و صورت سود و زیان سال گذشته شرکت که به تأیید مقامات مالیاتی ترکیه رسیده باشد. (اسکن فرم و ارسال آنلاین در زمان ارائه درخواست)

مدارکی که متقاضیان کار با تخصص‌های خاص باید ارائه کنند

 1. اعلام معدل آخرین مدرک تحصیلی. (این مورد برای افرادی است که تحصیلات عالیه خود را خارج از ترکیه گذرانده باشند)
 2. ارسال، یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی برای وزارتخانه ترجمه و اینکه می بایست صحت مدارک تحصیلی یا مدرک فارغ التحصیلی تأیید شود.
 3. ارائه نسخه‌های قرارداد کاری، برای شرکت‌های گردشگری (به زبان ترکی و زبان اصلی)، که می بایست به همراه یک توصیه نامه به زبان ترکی ارسال گردد.
 4. دریافت گواهینامه مهارت برای متقاضیانی که می‌خواهند در بخش خدمات آموزشی، تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش ترکیه مشغول به کار شوند از وزارتخانه مربوطه.

ذکر این نکته لازم است که تمامی مدارک و شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه که در بالا به آنها اشاره شد، می بایست توسط متقاضیان اسکن، و در زمان ثبت درخواست به صورت آنلاین ارسال گردد.

با ارائه مدارک فوق می‌توان از وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه مجوز کار دریافت نمود. پس از آن افراد می توانند برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایند.

مدارک لازم برای متقاضیان کار در ترکیه
مدارک لازم برای متقاضیان کار در ترکیه

مدارک عمومی لازم برای دریافت اقامت کاری ترکیه

 1. چهار قطعه عکس بیومتریک (احراز هویت-پاسپورتی) تمام رخ – رنگی – ۴×۳
 2. اصل گذرنامه
 3. کپی صفحات گذرنامه شامل: صفحه حاوی عکس متقاضی، صفحه‌ای که مهر آخرین ورودی در آن درج شده است، صفحه‌ای که نشانگر اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه است.
 4. اصل و کپی اجازه کار صادر شده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه.

۶. تمدید مجوز کار ترکیه چگونه است؟

باید بدانید که مجوز اولیه کار برای مدت یک سال صادر خواهد شد. در صورت تمایل افراد به ادامه  کار در ترکیه  باید ۲ ماه و نیم قبل از تاریخ انقضا، جهت تمدید اعتبار مجوز کار اقدام نماید. زمانی که بعد از اتمام اعتبار یکساله مجوز کار اقدام می‌کنید، یک اعتبار دو ساله به شما تعلق خواهد گرفت. اگر بعد از اتمام ۲ سال دوم، مجدداً برای تمدید اجازه کار درخواست بدهید، این اجازه کار به مدت ۳ سال تمدید خواهد شد.

۷. شرایط اخذ اقامت کاری ترکیه برای همسر و همراهان

درصورتیکه فرد متقاضی حداقل به مدت پنج سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشد، مجوز اقامت ترکیه به همسر و یا فرزندان تحت سرپرستی او به صورت محدود اعطا خواهد شد.

مشاغل مورد نیاز ترکیه
مشاغل مورد نیاز ترکیه

۸. مشاغل مورد نیاز در ترکیه کدامند؟

پس از بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان شرکت توریستی مهاجرتی ترک سانا لیستی از مشاغل مورد نیاز در ترکیه را برای استفاده شما تهیه کرده ایم. در زیر می‌توانید لیست مشاغل مورد نیاز در ترکیه را مشاهده نمایید.

 1. ساخت و ساز
 2. فناوری اطلاعات
 3. خودرو سازی
 4. فست فود و غذاهای بسته بندی شده
 5. نساجی
 6. محیط زیست
 7. مواد شیمیایی
 8. گردشگری
 9. کشاورزی و صادرات فندق
 10. فروشگاه‌های الکترونیک و لوازم خانگی
 11. شرکت تولید پتروشیمی
 12. خدمات مشاوره مالی
 13. دفتر مشاوره تغییر کسب و کار
 14. خدمات پذیرایی تخصصی برای صنعت حمل و نقل هوایی
 15. شرکت خدمات نظافتی
 16. شرکت تعمیرات
 17. رزرو هتل و آپارتمان

۹. جایگاه و شرایط فعلی اقتصاد ترکیه چگونه است؟

خوب است بدانید که ترکیه عنوان هجدهمین قدرت اقتصادی جهان را در بخش تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده است. رشد اقتصادی ترکیه عمدتاً برپایه بخش صادرات و استفاده از ماشین‌های صنعتی پیشرفته جهت تولید محصولات صادراتی بنا نهاده شده است. صنعت گردشگری قلب تپنده ترکیه برای کسب درآمد محسوب می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که ترکیه به عنوان ششمین مقصد محبوب گردشگری در جهان رتبه بندی شده است. بانکداری و صنعت ساخت و ساز نیز یکی دیگر از مشاغل درآمدزای ترکیه هستند.

همچنین حدود 80 درصد از صادرات فندق جهان به کشور ترکیه اختصاص دارد. صادرات مهم ترکیه فندق، انواع کشتی (نفتی و شیمیایی)، لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی (با برندهای Beko و Vestel)، محصولات پتروشیمی، پارچه و غذاهای فرآوری شده و… است. به همین جهت شما با اشراف بر بازارهای ترکیه می‌توانید با مشاغل مورد نیاز ترکیه که می‌توانند درآمد بیشتری را برای شما به همراه داشته باشند آشنا شوید.

خوشحالیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. درصورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما با کارشناسان مجرب شرکت توریستی مهاجرتی ترک سانا ارتباط برقرار کنید. همچنین درصورت آشنایی و یا درخواست سایر خدمات ارائه شده توسط شرکت ترک سانا در کشور ترکیه، می‌توانید به صفحه خدمات ترکیه شرکت توریستی مهاجرتی ترک سانا مراجعه کنید.

دسته‌ها

تماس با ما:

دفتر مرکزی : ترکیه -انکارا-چانکایا-تونالی هیلمی-پلاک۱۱۰-واحد۲۱
دفتر تهران : تهران- خیابان آفریقا – کوچه انصاری
905350710108+ - 905433575933+
989120919910+

شبکه های اجتماعی ما:

Instagram
WhatsApp
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست